Altıparmak (Kaçkar) Zirve Faaliyeti Tırmanış Raporu

Rota: Altıparmak Kuzey Kulvarı Rotası
Tarih: 22.09.2015
Derece 3 4-
Kullanılan malzeme: kask
Sporcular: Cem ŞİŞMAN Mehmet YILDIZ Serdar TOPALOĞLU Yağmur KAHRİMAN
Hava durumu: Genel olarak 8/2 açık sonlarda 8/6 kapalı yer yer rüzgarlı
Kullanılan Kamp Alanı:Kavron Şahin Pansiyon Avosor araçla ulaşım
Ayrıntılı faaliyet raporu:
Saat 07:30 da dargovit geçidinde kısa bir fotoğraf molası verdik Hava esiyordu.
saat 08:00 da dadala pansiyonun onunde rotanın girişindeydik hızlıca kahvaltı için getirdiğimiz malzemeleri tükettik. Termostaki çayı seyreltmeye devam ettik.
saat 9:30 da kulvarın girişinde sıkışan taşın onundeydik batonları ve çantaları çıkartarak taşın sağ tarafındaki bacamsı oluşumdan yukar çıktık (kulvarın kilit noktası burası)
saat 11:00 da boyundaydık sert esen rüzgar ve vadiye basmakta olan ulutları görünce hızlanma kararı aldık. Zirveyi barındıran sağ taraftaki kütleyi alçalmadan parçalı kaya yan geçişiyle geçtik. (Sadece 1-2 hamlesinde boşluk hissi bulunan bol tutamaklı bir yangeçiş)
saat 12:00 de zirvenin altındaydık Serdar hoca kendisinin ve Mehmet hocanın zaman kaybetmemek için zirveye gelmiyeceğini Yağmurla benim zirveye çıkmamı söyledi daha önce çıktığımdan farklı gelen bu kütleyi önce dik çıkmayı denedim negatif bir yüzeyle karşılaşınca yan geçip diğer tarafına bakmak istedim diğer tarafa geçince bir çarşakla birlikte asıl zirve kütlesini gördüm devam edip çıkınca az önceki kütlenin zirvesindeydim aşağıya kafamı uzattığımda yağmur tırmanmaya çalışıyordu serdar hoca heyecanla “orası zirve mi diye sordu” Başımı öne eğerek “malesef hocam yanlış gelmişiz” dedim. Ama zirveyi bulduğumu deneyeceğimi söyleyerek diğer kütlenin altına geçtim bu arada Yağmurda zirveden vazgeçtiğini söyledi. Kütleyi önce düz olarak tırmanmaya sonra yan geçip güneydoğu tarafından tırmanmayı denedim son hamlemle zirveye 2mt kalmıştı fakat yine yanlış gelmiş bir  nagatif yüzeyin altındaydım zirveyle aramda 2mt vardı sağ taraftan 4+ lık bir tırmanış ile ulaşabilecektim bu arada ekibin geri kalan kısmının kulvarda düşürdüğü taşların acı seslerini duyabiliyordum. Zirveye çıkmam defteri bulup inmem 15-20 dk sürecekti, bu arada dağın kuzey ve güney taraflarından bulutlar hızla dağa hucum etmekteydi. Birden aklıma 2010 yılında aladağlar – itoturumu tırmanışım geldi. Zirve altında ekip olarak beklemiş sadece birkaç kişi zirveye çıkmıştı o gün kendime bir gün elime bu hak geçerse ekip olarak hareket etme kararı alacaktım. Kamerayı çıkartıp ulaştığım son noktanın fotoğrafını çektim ve inişe geçtim. İnişte zirvenin altındaki kulvar çok fazla taş düşürdüğü için Yağmurun inmekte olduğu diğer kulvara geçtim.
Hızlıca bu sefer kütlenin altındaki çarşaktan kuzey kulvarının girişine geçtik ve kulvardan inmeye başladık.
Karşımızda dev beyaz gri bulutlar hızla dağa yaklaşıyordu sis altında geçidi bulmamız zorlaşacağından hızla aşağıya indik. Çarşak inişte bitmek bilmedi
Saat 14:00 da dadala pansiyonu önündeydik kısa bir mola verip birşeyler atıştırıp fotoğraf çekildilk.
Saat 14:45 te dargovit geçidine geldiğimizde yğmur hafiften atıyordu.
Saat 16:00 da simge pansiyonda Pansiyon sahibi reşit abinin ziyaretine geçtik bu arada sağnak başladı.
Saat 18:00 da Kavron yaylasına geridöndük

Faaliye ayrıntılı öyküsü için Yakında buraya tıklarsınız

Leave a Reply