• Kemerli Kış Zirve Tırmanışı (11-13 mart 2016)

  Musatafa ile biltepe tırmanış duvarında tırmanırken bir zirve faaliyeti planlama fikri ortaya çıktı Ertesi gün Ankaraya gidiyordum ve 1 hafta orada kalacağımdan dönüncede bu yoğun olacağımdan bu fikre pek sıcak bakmamıştım. Fakat Ankarada faaliyetin iyi planlanırsa haftasonuna sığabileceğini farkettim. Mustafa ile görüşüp Umut ve Yağmurada haber verdikten sonra hazırlıklara başladık. 4 adet alt grupla beraber 8 kişi olarak Kaçkar bölgesindeki kış ulaşımı en kolay dağ olan Kemerli dağına faaliyeti planlamaya başladık.
  Perçembe günü katılımcı listesi belirlendi Yağmur dersleri dolaysıyla aaliyete katılmama kararı aldı.
  Aynı gün akşam 17:00 da kulüpten malzemeleri teslim aldık. cuma günüdersi olmayanların sabahtan otostop ile gitmesi dersii olanlarında akşam 19:30 da araçla aydere ulaşması, Cumaresi avusor göle intikal ve kamp kurulması Pazar zirve denemesi akabinde dönüş şeklindeydi.
  Cuma günü 19:30 da Kampüste buluştuk yemek yedikten sonra alışverişimizi yaparak Aydere doğru 160km lik yola çıktık 23:00 da Aydere ulaşıp çadırlara geçerek dinlenmeye başladık.
  Cumartesi saat 05:00 da kalkarak yürüyüşe başladık sert karda çok batmadan 14:00 tam kar yumuşamaya ve yapışmaya başladığında kamp alanına vardık.
  Gün boyunca yemek yiyip su kaynatarak ertesi günkü zirve denemesine hazırlandık. Saat 20:00 civarı yattık
  Soğuk ve titremeli bir gece sonrası saat 03:00 da zirve için uyandık su hazırlayıp kahvaltı yaptıktan sonra saat 05:00 da zirve için harekete geçtik
  Saat 9:30 ta bele vardık. Belden 200m aşağıda karın sertleşmesi üzerine krampon taktık.
  Saat 11:30 da Zirveye vardık yaklaşık 20dk zirvede fotoğraf çekildikten sonra geri dönüşe geçtik.
  İlk kulvarı geçtikten sonra kar yumuşadı ve kramponları çıkartarak temkinli bir şekilde saat 14:15 te kampa vardık.
  15:15 te kampı toplayarak inişe geçtik ve 16:30 da aydere vardık.

 • Altıparmak (Kaçkar) Zirve Faaliyeti Tırmanış Raporu

  Rota: Altıparmak Kuzey Kulvarı Rotası
  Tarih: 22.09.2015
  Derece 3 4-
  Kullanılan malzeme: kask
  Sporcular: Cem ŞİŞMAN Mehmet YILDIZ Serdar TOPALOĞLU Yağmur KAHRİMAN
  Hava durumu: Genel olarak 8/2 açık sonlarda 8/6 kapalı yer yer rüzgarlı
  Kullanılan Kamp Alanı:Kavron Şahin Pansiyon Avosor araçla ulaşım
  Ayrıntılı faaliyet raporu:
  Saat 07:30 da dargovit geçidinde kısa bir fotoğraf molası verdik Hava esiyordu.
  saat 08:00 da dadala pansiyonun onunde rotanın girişindeydik hızlıca kahvaltı için getirdiğimiz malzemeleri tükettik. Termostaki çayı seyreltmeye devam ettik.
  saat 9:30 da kulvarın girişinde sıkışan taşın onundeydik batonları ve çantaları çıkartarak taşın sağ tarafındaki bacamsı oluşumdan yukar çıktık (kulvarın kilit noktası burası)
  saat 11:00 da boyundaydık sert esen rüzgar ve vadiye basmakta olan ulutları görünce hızlanma kararı aldık. Zirveyi barındıran sağ taraftaki kütleyi alçalmadan parçalı kaya yan geçişiyle geçtik. (Sadece 1-2 hamlesinde boşluk hissi bulunan bol tutamaklı bir yangeçiş)
  saat 12:00 de zirvenin altındaydık Serdar hoca kendisinin ve Mehmet hocanın zaman kaybetmemek için zirveye gelmiyeceğini Yağmurla benim zirveye çıkmamı söyledi daha önce çıktığımdan farklı gelen bu kütleyi önce dik çıkmayı denedim negatif bir yüzeyle karşılaşınca yan geçip diğer tarafına bakmak istedim diğer tarafa geçince bir çarşakla birlikte asıl zirve kütlesini gördüm devam edip çıkınca az önceki kütlenin zirvesindeydim aşağıya kafamı uzattığımda yağmur tırmanmaya çalışıyordu serdar hoca heyecanla “orası zirve mi diye sordu” Başımı öne eğerek “malesef hocam yanlış gelmişiz” dedim. Ama zirveyi bulduğumu deneyeceğimi söyleyerek diğer kütlenin altına geçtim bu arada Yağmurda zirveden vazgeçtiğini söyledi. Kütleyi önce düz olarak tırmanmaya sonra yan geçip güneydoğu tarafından tırmanmayı denedim son hamlemle zirveye 2mt kalmıştı fakat yine yanlış gelmiş bir  nagatif yüzeyin altındaydım zirveyle aramda 2mt vardı sağ taraftan 4+ lık bir tırmanış ile ulaşabilecektim bu arada ekibin geri kalan kısmının kulvarda düşürdüğü taşların acı seslerini duyabiliyordum. Zirveye çıkmam defteri bulup inmem 15-20 dk sürecekti, bu arada dağın kuzey ve güney taraflarından bulutlar hızla dağa hucum etmekteydi. Birden aklıma 2010 yılında aladağlar – itoturumu tırmanışım geldi. Zirve altında ekip olarak beklemiş sadece birkaç kişi zirveye çıkmıştı o gün kendime bir gün elime bu hak geçerse ekip olarak hareket etme kararı alacaktım. Kamerayı çıkartıp ulaştığım son noktanın fotoğrafını çektim ve inişe geçtim. İnişte zirvenin altındaki kulvar çok fazla taş düşürdüğü için Yağmurun inmekte olduğu diğer kulvara geçtim.
  Hızlıca bu sefer kütlenin altındaki çarşaktan kuzey kulvarının girişine geçtik ve kulvardan inmeye başladık.
  Karşımızda dev beyaz gri bulutlar hızla dağa yaklaşıyordu sis altında geçidi bulmamız zorlaşacağından hızla aşağıya indik. Çarşak inişte bitmek bilmedi
  Saat 14:00 da dadala pansiyonu önündeydik kısa bir mola verip birşeyler atıştırıp fotoğraf çekildilk.
  Saat 14:45 te dargovit geçidine geldiğimizde yğmur hafiften atıyordu.
  Saat 16:00 da simge pansiyonda Pansiyon sahibi reşit abinin ziyaretine geçtik bu arada sağnak başladı.
  Saat 18:00 da Kavron yaylasına geridöndük

  Faaliye ayrıntılı öyküsü için Yakında buraya tıklarsınız